Jak zadbać o dobre samopoczucie w czasach Koronawirusa

Jestem coachem ds. tak zwanego dobrego samopoczucia (well-being counsellor) i zapewniam w swojej praktyce doradczej całościowe podejście mające na celu umożliwienie ludziom osiągnięcia i utrzymania dobrego samopoczucia psychicznego, fizycznego, duchowego i emocjonalnego.

Od wielu lat śledzę badania naukowców psychologii i psychologii pozytywnej w dziedzinie dobrego samopoczucia i szczęścia. Najważniejszą rzeczą, której się nauczyłam, jest to, że dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne.
Ponieważ wiadomości o wybuchu koronawirusa nadal dominują w nagłówkach, coraz ważniejsze staje się zwracanie większej uwagi na nasze zdrowie psychiczne. Samoizolacja, dystans społeczny, blokady, upadki firm, bezrobocie, przeciążenie i panika – trudno nie poczuć, że świat ulega tej pandemii. A pandemie maja to do siebie, że wywołują strach, niepokój i nieregularne zachowania.

 

Jeśli ostatnio czułaś się niespokojna, sfrustrowana, zła lub po prostu zdezorientowana, wiedz, że nie jesteś sama – wszyscy jesteśmy w tym razem.

Więc weź głęboki oddech i zastosuj kilka przydatnych, popartych przez ekspertów rad, które pomogą ci poprawić swoje samopoczucie psychiczne i emocjonalne. Dobre zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie mogą pomóc lepiej radzić sobie z zagrożeniem COVID-19 i tworzoną przez nie niepewnością.

Istnieje wiele sposobów na zachowanie poczucia kontroli, aby złagodzić niepokój związany z koronawirusem. Mam tutaj dla ciebie trzy rady, którymi chciałbym się podzielić:

 

Ogranicz wiadomości i dostęp do mediów społecznościowych.

Zachęcam wszystkich do ograniczenia dostępu do wiadomości i używania kanałów w mediach społecznościowych (tak, tak w tym też Facebooka). Jeśli nie chcesz czy nie możesz się zupełnie od nich odciąć, spróbuj ograniczyć się do czytania informacji tylko z zaufanych źródeł.
Bycie uzależnioną niemalże od codziennych newsów sprawiło, że byłam dobrze poinformowana, ale kipiałam z wściekłości lub byłam przygnębiona. Odłączenie od mediów jest lepsze. Pomogło mi to przejąć kontrolę nad moim życiem.
Będąc na zakupach w moim pobliskim sklepie, w którym cały czas nadawane są wiadomości, z krótkim tylko przerwami na muzykę. To jest gwałt mentalny na pracujących tam osobach. Ja jestem tam tylko kilka minut, oni cały dzień. Jeśli masz wybór to decyduj świadomie: komu pozwalasz kreować swoją rzeczywistość. Wg badań, ciągły strumień negatywnych informacji „zbiera ogromne żniwo psychologiczne”, wybór należy więc do Ciebie.

Zadbaj o dobre samopoczucie

Żyjemy we wzburzonym morzu niekończących się list rzeczy do zrobienia, które obejmują obowiązki zawodowe, opiekę nad dziećmi, życie towarzyskie i obowiązki domowe. Pandemia dodała do tego przysłowiową kroplę, która dla wielu przebrała miarkę, poza którą zaczyna się depresja.

Trudno jest znaleźć czas, aby zadbać o siebie, kiedy wszystko inne łatwo przejmuje priorytet. Ale właśnie dlatego i właśnie w tych dzikich czasach, musisz poświęcić czas na zaspokojenie swoich własnych potrzeb.
Łatwiej powiedzieć niż zrobić, wiem!

 

Dbanie o własne zdrowie psychiczne. Tutaj jest tylko jedna zasada. Rób cokolwiek działa dla Ciebie!

Jednak dbanie o własne samopoczucie w czasach epidemii koronawirusa jest jeszcze ważniejsze niż to było wcześniej. Dbanie o swoje zdrowie mentalne obejmuje skupienie się na rzeczach, które możesz kontrolować (takich jak dbanie o siebie), a nie na tych, których nie możesz (powstrzymanie wirusa). Tak więc tam, gdzie to możliwe,

  • utrzymuj np. codzienną rutynę i normalne czynności:
  • jedz zdrowe posiłki
  • zapewnij sobie wystarczająca ilość snu i świeżego powietrza
  • nie zapomnij o robieniu tego, co najbardziej lubisz rzeczy od czytania książek, malowania, gotowania, słuchania muzyki po śpiew, taniec, rozmowę, wannę etc.

Zastanów się nad stworzeniem codziennej rutyny, w której priorytetem będzie twoje dobre samopoczucie i pozytywne zdrowie psychiczne. Zajęcia, takie jak spacer, medytacja lub ćwiczenia, mogą pomóc Ci się zrelaksować i pozytywnie wpłyną na Twoje myśli i uczucia.

Jeśli masz problem ze snem, rozważ porozmawianie z fachowcem o tym, czego doświadczasz, zanim zdecydujesz się na dostępne bez recepty środki nasenne. Zanim również sięgniesz po przepisane ci lekarstwa antydepresyjne spróbuj naturalnych środków uspokajających.

Przyjrzyj się również swoim nawykom związanym ze spożyciem kofeiny, swojej wieczornej rutynie, diecie i nawykom, aby dowiedzieć się, czy są jakieś możliwości poprawy. Zawsze są!

Ja np. zamiast kawy robię kilka ćwiczeń oddechowych i używam terapii zapachowej. Olejki z zapachem cytryny i pomarańczy sprawiają, że mogę pracować w pełni skoncentrowana, a zapach lawendy wieczorem bardzo mnie uspokaja. Dodałam również do mojej dziennej rutyny spacery z mężem w południe, nie ważne jak dużo mamy pracy i zadań – wychodzimy na świeże powietrze. Teraz zimą to jeszcze ważniejsze, aby choć trochę słońca złapać. To czyni cuda!

Miłość i troska w czasach Koronawirusa

Utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną może złagodzić stres wywołany przez COVID-19. Omówienie swoich obaw i uczuć może pomóc ci znaleźć sposoby radzenia sobie z wyzwaniami. Otrzymywanie wsparcia i opieki od innych może przynieść poczucie komfortu i stabilności. Pomaganie innym osobom w potrzebie i docieranie do kogoś, kto może czuć się samotny lub zaniepokojony, może przynieść korzyści zarówno osobie otrzymującej wsparcie, jak i osobie pomagającej.

 

Jesteś na ścieżce, dokładnie tam, gdzie masz teraz być … I stąd możesz tylko iść naprzód, kształtując historię swojego życia we wspaniałą opowieść o triumfie, uzdrowieniu, odwadze, pięknie, mądrości, mocy , godność, miłość.

Dlatego zachowaj spokój tak bardzo, jak tylko możesz; zaakceptuj to, że są to przerażające i niepewne czasy, a następnie skup się na rzeczach, które możesz kontrolować, takich jak twoje zdrowie!

Poszukiwanie zadowolenia jest nie tylko aktem samozachowawczym i przynoszącym korzyści, ale także hojnym darem dla świata.

-Elizabeth Gilbert

Pamiętaj, Twoje życie jest świętą podróżą. Chodzi o zmianę, rozwój, odkrywanie, ruch, transformację, ciągłe poszerzanie swojej wizji tego, co jest możliwe, rozciąganie duszy, naukę jasnego i głębokiego widzenia, słuchanie swojej intuicji, podejmowanie odważnego ryzyka, podejmowanie wyzwań na każdym kroku sposób.

Do końca grudnia oferuję darmowe godziny coachingowe dotyczące dobrego samopoczucia. Oferuję moją wiedzę i doświadcznie, ale przede wszystkim uwagę i otwarte serce. Skorzystaj z tej okazji i umów się na spotkanie online lub rozmowę telefoniczną.

Umów się na rozmowę ze mną w wybranym przez ciebie terminie.

Dodaj komentarz