Przesilenie zimowe

Dzisiaj w nocy w najdłuższą noc w roku, z 21 na 22 grudnia, dokona się tak zwane przesilenie zimowe. Jest to moment, w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej – zwrotniku Koziorożca.
Dziś ciemność osiąga punkt kulminacyjny, zaś po tym czasie dni stają się coraz dłuższe. Chociaż wciąż tkwimy w zimnej ciemności, to wiemy, że już niebawem nadejdą jaśniejsze dni.

Przesilenie zimowe w wielu kulturach było zawsze okazją do świętowania tzw. odradzającego się Słońca. Święto Słońca obchodzone było podczas przesilenia od Ameryki, przez Skandynawię, aż po Bliski Wschód i Afrykę. Często był to czas przeznaczany dla bogów słońca. W starożytnym Rzymie świętowano wtedy Saturnalia, czyli Solis Invictus – Słońce Niezwyciężone. Podobnie w Persji obchodzono narodziny boga słońca Mitry, zaś wśród ludów germańskich ze środkowej Europy – Jul, czyli święto odradzania się słońca. Również nasi przodkowie, Prasłowianie, przypisywali przesileniu zimowemu dużą istotność. Było to Święto Godów, zwane też Szczodrymi Godami lub Szczodruszką, które tradycyjnie symbolizowało zwycięstwo boga Swaroga (Swarożyca) – postaci związanej z kultem słońca – nad ciemnością i mrokiem. Typowe dla tego okresu obrzędy to m.in. wróżby na następny rok. To czas palenia świec, świątecznych uczt i nadziei, że mimo surowości zimy światło i życie przetrwają.

Happy Solstice! :sun_with_face:

Tutaj kilka inspiracji dla Ciebie na dzisiejszy wieczór:

  • Rytuały kadzenia i oczyszczania. Spowijanie dymem całego naszego domowego życia.

Moje ulubione zioła to szałwia. Szałwia to cenione zioło, które jest bardzo skuteczne na wiele schorzeń, ale szałwia pomaga nie tylko naszemu ciału, ale również zmywa brudy naszej duszy i usuwa wszelkiego rodzaju podpięcia.

Biała Szałwia to energia kobiecej opieki i miłości.

Szałwia pobudza nas do rozwoju duchowego. Korzystając ze spokoju ducha, którym nas opiewa, zaczynamy lepiej rozumieć i to, co nas otacza, jak i oczywiście nas samych. Szałwia również poprawia, krążenie w naszych żyłach, przez co czujemy, się lżejsi i wyluzowani. Pamiętajcie o wizualizacji i intencji podczas kadzenia.

  • Napisz co chcesz zostawić za sobą w starym roku i paląc twoje zapiski oddasz ogniu to czego juz nie potrzebujesz.

  • Zapisz swoje życzenia na Nowy Rok i schowaj najlepiej do pamiętnika. Lub zrób piękna wizualizacje Twoich pragnień i umieść ją w widocznym miejscu, aby przypominała ci na codzień  dokąd i po co zmierzasz.

  • Zapal świecę. Świeć dom, twoje miejsce i wyślij swoim bliskim, dalekim, znajomym i nieznajomych dobre życzenia i myśli. W tym roku wszyscy potrzebujemy dobrych myśli i nadzieje na lepsze.

Święto Słońca to czas niezwykły. To czas magiczny. Przeżyj ten okres świadomie! Szczodrych Godów!

Dodaj komentarz